X

Teme

Varnost na internetu

Ali so vaše pametne domače naprave varne?

Pametni televizorji, pametni fotoaparati, zvočniki, ure, igrače, telefoni, tablice in druge naprave, povezane z internetom, dodajajo udobje našim življenjem. Mnoge od teh priljubljenih naprav »Internet stvari« (IoT) zahtevajo, da delimo osebne ali finančne podatke prek interneta.

Žal varnost samih naprav in podatkov, ki jih posredujete, ni zagotovljena. Na primer, vaši osebni podatki, ki jih prodajalci hranijo v zbirkah podatkov, so lahko ranljivi za kibernetske napade ali nenamerno izpostavljeni prek interneta.

internet stvari IoT

Slikovno gradivo: Freepik.com

Oznaka kibernetske varnosti za pametne naprave

V ZDA so ravno v teh dneh zagnali program Cyber ​​Trust, v sklopu katerega naj bi bile povezane naprave, ki jih običajno najdemo doma, kot so pametni hladilniki, pametne mikrovalovne pečice, pametni televizorji, pametni klimatski sistemi ter »pametne sledilnike telesne pripravljenosti«, ki bi bile zajete v uradnem programu certificiranja tudi označene z logotipom.

Zbirka različnih barvnih različic oznake Cyber ​​Trust Mark

Slikovno gradivo: FCC.gov

Programu se je pridružilo več proizvajalcev elektronike, aparatov in potrošniških izdelkov, trgovcev na drobno in trgovskih združenj. Oznaka Cyber ​​Trust je sestavljena iz dveh delov: logotipa, vtisnjenega na škatli izdelka, in kode QR, ki jo lahko kupci pozneje skenirajo, da preverijo, ali je naprava še vedno certificirana, saj se grožnje kibernetski varnosti razvijajo in so potrebni popravki.

Ob skeniranju QR kode bodo uporabniku na voljo informacije o tem, kateri podatki senzorjev se zbirajo in kateri od njih so v skupni rabi, pa tudi o tem, kako se uporabljajo varnostne posodobitve ali kakšno vrsto preverjanja pristnosti podpira in na primer, kako dolgo lahko pričakuje varnostne posodobitve.

V tem trenutku proizvajalci pametne naprave opremijo z varnostnimi funkcijami in zaščito  po lastni presoji, zato smo vam pripravili par napotkov, da boste pred nakupom vedeli katere funkcionalnosti naj ima pametna naprava in kako jo povezati v domače omrežje, da bo predstavljala kar najmanjše tveganje za vdor v vašo zasebnost.

Kaj lahko storite, da zaščitite svoje osebne podatke in ohranite zasebnost pogovorov?

► Kupujte le naprave, ki omogočajo spreminjanje gesla in nastavitev zasebnosti ter omogočajo samodejne posodobitve.

► Spremenite privzeta uporabniška imena in gesla na napravah pametnega doma. Ustvarite močno in edinstveno geslo z vsaj 8 znaki (in tega gesla ne uporabljajte na nobenem drugem mestu).

► Uporabite upravitelja gesel (kot je KeePass ), ki si bo zapomnil vsa vaša gesla, tako da vam tega ne bo treba.

► Možnosti zasebnosti. Če vaša naprava omogoča konfiguracijo možnosti zasebnosti, omejite količino informacij, ki jih zbira in deli. Nekateri vam omogočajo, da onemogočite vse možnosti za izmenjavo informacij.

► Posodabljajte svoje naprave. Če ima vaša naprava možnost samodejnega posodabljanja, jo omogočite.

► Omogočite večfaktorsko avtentikacijo na svojih pametnih napravah, ki ponujajo to funkcijo.

► Pazite se naprav, ki vedno poslušajo. Vse naprave, ki delujejo na glasovne ukaze, nenehno poslušajo. Na primer, Amazon Echo (»Alexa«) in Google Home Assistant (»Hey, Google«) lahko snema občutljive pogovore.

Namesto primarnega omrežja Wi-Fi, ki ga uporabljate za računalnik in mobilne naprave, postavite svojo pametno domačo napravo v ločeno omrežje Wi-Fi za goste. Če je vaša pametna naprava okužena, vaš računalnik in mobilne naprave v primarnem omrežju ostanejo varni.

► Spremljajte, katere pametne naprave so povezane v vaše omrežje. Upravljate lahko samo tiste pametne naprave, ki jih poznate. Če niste prepričani, kaj so, izklopite WiFi in poglejte, kaj ne deluje.

 

Povzeto po: The Biden administration is tackling smart devices with a new cybersecurity label


Nazaj na vse novice