V četrtek, 17. aprila 2025, je Odbor Državnega zbora za izobraževanje, znanost in mladino pripravil javno predstavitev mnenj o izobraževanju za digitalno državljanstvo. Strokovnjaki so poudarili, da je nujno začeti z vzgojo za digitalno državljanstvo že v najzgodnejšem obdobju – v vrtcih in osnovnih šolah.
👶 Vzgoja se začne v vrtcu
Jakob Saje s Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani je predstavil projekt DIGI.DR, katerega cilj je krepitev digitalnega državljanstva v slovenskih vzgojno-izobraževalnih zavodih. Poudaril je, da digitalna tehnologija ni le tehnična novost, temveč odpira vprašanja o tem, kako družbene spremembe vplivajo na status državljanstva in pripravljenost mladih za prevzemanje družbenih vlog."Digitalna tehnologija ni le tehnična novost, temveč odpira vprašanja o tem, kako družbene spremembe vplivajo na status državljanstva."
— Jakob Saje
👨👩👧👦 Vključevanje vseh generacij
Dr. Sonja Merljak Zdovc, odgovorna urednica Časorisa, je opozorila na pomen vključevanja vseh generacij v izobraževanje za digitalno državljanstvo. Poudarila je, da je ob tehnoloških vidikih treba poskrbeti tudi za ozaveščanje o vplivu tehnologije ter njenih dobrih in slabih plateh."Ob tehnoloških vidikih je treba poskrbeti tudi za ozaveščanje o vplivu tehnologije ter njenih dobrih in slabih plateh."
— Dr. Sonja Merljak Zdovc
🛡️ Celostni pristop k izobraževanju
Projekt DIGI.DR predvideva organizacijo delavnic, seminarjev in predavanj z vključevanjem strokovnjakov s področja digitalne zasvojenosti in kibernetske varnosti. Cilj je vzpostaviti trajnosten model, ki bo vse deležnike opremil z znanji in veščinami, potrebnimi za uspešno delovanje in odgovorno participacijo v digitalni družbi."Vzgoja in izobraževanje za digitalno državljanstvo je nujni del splošne vzgoje in izobraževanja ter vseživljenjskega učenja."
— Jakob Saje
Za več informacij o projektu DIGI.DR in njegovih aktivnostih obiščite uradno spletno stran: https://digidr.splet.arnes.si/drzavni-zbor/