X

Teme

Objavljeno je poročilo raziskave Mediji in srednješolci v Sloveniji 2024

Raziskovalci Fakultete za uporabne družbene študije v Novi Gorici (FUDŠ) so v okviru infrastrukturnega programa Medijska pismenost že od leta 2013 osredotočeni na zbiranje, spremljanje in arhiviranje podatkov o medijski vzgoji in navadah v Sloveniji. Progam posebno pozornost namenja ranljivim skupinam, kot so otroci, starejši, gluhi, slepi ter osebe z duševnimi izzivi. Z rednimi anketami omogoča primerjavo ravni medijske pismenosti  skozi daljše časovno obdobje,  podatke in statistične analize pa delijo na javnem spletnem portalu pismenost.si. in  tako prispeva k popularizaciji znanosti in je tudi partner pri projektu MiPi.

Vir: medijska.pismenost.si, Instagram

Izpostavljenost medijem

Raziskava Mediji in srednješolci v Sloveniji v 2024 je potekala med 13. februarjem in 13. marcem, odgovori pa so bili pridobljeni z uporabo spletnega anketnega vprašalnika s strani sodelujočih srednješolcev. Raziskava je vsebinsko razdeljena na naslednje sklope:

1) Uporaba medijskih naprav

2) Varovanje zasebnosti (deljenje osebnih informacij in vsebin na spletu)

3) Kompetence medijske pismenosti (kritično vrednotenje informacij in zaupanje v informacije v  medijih, preverjanje verodostojnosti spletnih virov, samozavest pri uporabi spleta)

4) Aktivno državljanstvo in spremljanje informativnih oddaj

6) Kognicija (sposobnost zbranosti, organiziranosti in šolski uspeh)

7) Fizično počutje (fizično zdravje) in telesna aktivnost

8) Psihično počutje (doživljanje stresa in zadovoljstvo z življenjem)

9) Tvegano vedenje (uživanje alkoholnih pijač in prepovedanih drog, kajenje, igranje iger na srečo, rokovanje z orožjem, prepisovanje pri testih, pretepanje, vandalizem, ustrahovanje)

9) Konflikti s starši

10) Refleksivnost

11) Demografija

Ugotovitve

Čas uporabe računalnika ali tablice (za vse namene)

Na običajen dan večina ali 88,87 % respondentov srednješolcev uporablja računalnik ali tablico za učenje, delo ali prostočasne aktivnosti najmanj 15 minut, 59,82 % pa 1 uro in več. Kot lahko razberemo v tabeli zgoraj, se aktivnosti v povprečju najdlje posvečajo vprašani meščani (107,21 minut), moški (125,54 minut) in dijaki zadnjega letnika (122,68 minut).

Vir: medijska.pismenost.si, Instagram

Povezava med mediji in učnim uspehom:

  • Srednješolci, ki so več izpostavljeni medijem imajo v povprečju slabši učni uspeh lani in slabše ocene letos.
  • Igranje video iger, zlasti z nasilno vsebino, je zelo povezano z učnim uspehom. Uspešni srednješolci igrajo okvirno trikrat manj časa nasilne igre.
  • Srednješolci z do dobrim učnim uspehom so veliko večkrat objavili sliko sebe v provokativni pozi.
  • Srednješolci z do dobrim učnim uspehom so veliko večkrat objavili sliko drugih, ko so jih ujeli delati nekaj nenavadnega, zabavnega (žrtve).

Povezava z mediji glede življenja in nezaželenega vedenja

Kot so raziskovalci zapisali že v poročilu raziskave Mediji in srednješolci v Sloveniji iz leta 2015/2016 iz analize ni mogoče trditi, da obstaja vzročna povezava, vendar so veliki uporabniki tradicionalnih medijev (televizija, filmi, videi, radio, glasba, tiskovine) v primerjavi z malimi in prav tako veliki uporabniki družbenih omrežij v primerjavi z malimi:

  • manj fizično aktivni,
  • večkrat uživajo alkohol,
  • večkrat nosijo orožje/tudi v šolo,
  • večkrat poškodujejo tujo in šolsko lastnino,
  • so večkrat ustrahovani ali ustrahujejo druge,
  • večkrat neupravičeno manjkajo pri pouku in pri testih večkrat prepisujejo,
  • večkrat kradejo in so udeleženi v pretepih,
  • imajo več konfliktov s starši,
  • so večkrat obupani in žalostni,
  • svoje zadovoljstvo z življenjem ocenjujejo slabše.

Zaključki

Ker so srednješolci bodoči odrasli in bodo s svojimi vrednotami, prepričanji, sposobnostmi in obnašanjem v okolju prihodnost slovenske družbe. Neizpodbitno dejstvo je, da mediji izjemno vplivajo na povprečnega srednješolca, kar se dobro vidi tako iz pregleda literature kot tudi iz predstavljenih raziskav. Mediji pomenijo za srednješolce v prvi vrsti zabavo, s katero preživijo poleg šolskih obveznosti največ časa. Ravno zaradi pomembnosti vplivanja na mlade, ki jih mediji imajo in nenehnega spreminjanja sodobnih medijev, so raziskave na tem področju nujne - pa ne zato, da bi tehnologiji potem lahko upravičeno nasprotovali ali jo omejevali, temveč da bi jo bolje razumeli in izkoriščali sebi v prid in na varne načine.

Povzeto po Medijskapismenost.si


Nazaj na vse novice